modelace nebo redukce

Modelací označujeme změnu tvaru a redukcí zmenšení objemu prsou. Při tomto zákroku se vysunutím dvorce s bradavkou a odstraněním nadbytku kůže nebo i nadbytku žlázy a tuku tvarují pokleslá nebo příliš velká prsa. Zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá asi 2 hodiny. Při používané technice (Hall-Findlay) zůstává jizva kolem dvorce a svisle, dříve obvyklá horizontální jizva v podprsní rýze není nutná.

zvětšení nebo současná modelace a zvětšení

Při tzv. augmentaci, tedy doplnění objemu prsou vložením silikonového implantátu, je možné dosáhnout zvětšení prsu, při malém poklesu i zlepšení tvaru prsu. Při větším poklesu je nutná kombinace augmentace s modelačním zákrokem. Zákrok se provádí v celkové anestézii, výsledná jizva může být v podprsní rýze, kolem dvorce nebo v podpaždí. Klinika Aestea používá výhradně implantáty nejvyšší kvality - většinou zn. Polytech (viz www.polytech-health-aesthetics.com) vyráběné v Německu s texturovaným povrchem a gelovým obsahem (výrobce dává doživotní záruku na rupturu implantátu). Další možností je implantát s mikropolyuretanovým povrchem (záruka od výrobce i na kapsulární kontrakturu či dislokaci po dobu 10 let). Tyto implantáty, které představují v současné době nejbezpečnější možný postup ke zvětšení prsů, jsou vyráběny v široké škále velikostí a tvarů.

Jsou i jiné možnosti zvětšení prsou?

Ano, přichází v úvahu injekční výplňový materiál (Macrolane), ten byl ale nedávno pozastaven pro nejasnosti, které by mohly vzniknout při preventivním vyšetření prsů. Podobné rozpaky jsou stále ještě i s transplantací vlastního tuku a tak je tato korekce zatím ve stádiu klinických zkoušek. Můžeme tedy doporučit jen drobné korekce, ale v žádném případě ne zvětšení prsů o velikost prádla a více.

Je zákrok bolestivý?

Bolestivější, ale z dlouhodobého hlediska výhodnější je implantace pod sval, při implantaci nad sval doporučujeme mikropolyuretanové implantáty.

Jaká je životnost implantátů?

Většina současných výrobců implantátů (včetně u nás používaných od fy POLYTECH) nabízí doživotní záruku výměny prasklého implantátu, vyžadují ale registraci. Přesto byste neměla považovat implantáty za zcela trvalé, pravděpodobnost, že z nějakého důvodu bude vhodná jejich výměna či odstranění je vysoká a v průměru se počítá s 15letou životností implantátu.