diagnóza lipedém

Diagnóza lipedém. Klinika aestea stojí na vaší straně!

V poslední době se na kliniku aestea obrací stále více klientek zejména z Německa, ale i z dalších zemí Evropy a celého světa s diagnózou lipedém. Že tuto diagnózu neznáte? Možná že v popisu příznaků najdete sebe nebo někoho z vašich známých!

Tato diagnóza není lékaři a zejména zdravotními pojišťovnami všeobecně uznávána. Když ale často vidíme zřetelnou nesouměrnost v tělesných proporcích, zejména často štíhlou horní polovinu těla a k tomu naprosto neodpovídající mohutné dolní končetiny s viditelným vyklenutím již od oblasti kotníků, nejde tento stav přeci přisoudit pouze špatné výživě a nedostatku pohybu. Někteří lékaři tak hovoří o „nové“ chorobě, resp. diagnóze, pro niž se ustálil název lipedém.

Příznakem této choroby je zmnožení tuku v oblasti stehen, kolenou, bérců, často ale i na pažích a předloktích. Tyto viditelné znaky jsou provázeny bolestmi v postižených oblastech a snadnou tvorbou modřin.

Příčina choroby není jasná a postiženy jsou výlučně ženy. Je zřetelná genetická disposice a obvyklá je progrese choroby.

Obvykle jsou popisována 3 stadia nemoci, od stadia I – zesílené podkoží přes stadium II – nerovnosti povrchu ke stadiu III – tukové hrboly a boule deformující tvar končetiny.

Doporučované konzervativní postupy – lymfodrenáže, nošení kompresivního prádla – nevedou k významnější a dlouhodobější úpravě stavu.

Dle našich zkušeností může významný přínos, viditelný efekt a zlepšení kvality života přinést jedině velkoobjemová liposukce.

velkoobjemová liposukce

Podle našich zkušeností je možné odsát při jednom zákroku i přes 10 litrů čistého tuku. Takováto operace je ale možná jen za určitých podmínek.

Základní podmínkou je dostatečně početný a velmi dobře vyškolený, zkušený operační tým. Operují dva až tři chirurgové současně. Celková anestezie je vedena zkušeným anesteziologem, který pečlivě monitoruje stav pacienta a jeho reakci na prováděný zákrok, hradí ztráty tekutin, stará se o neprochladnutí pacienta. Bezpečnost a co nejnižší rizikovost provedené operace je pro všechny zúčastněné na prvém místě. U starších nebo závažněji nemocných adeptů doporučíme místo jedné rozsáhlé více menších operací.

pooperační sledování a péče

U velkoobjemové liposukce se nejedná o žádnou maličkost, ale o velký zákrok a tomu odpovídá i pooperační sledování a péče. Snažíme se o zajištění maximálního možného komfortu našich klientů. Již během operace jsou preventivně podávány léky proti nevolnosti, ihned po operaci se začíná s podáváním léků proti bolesti, nepříjemný pocit chladu je překonáván intenzivním zahříváním speciálním horkovzdušným topením a teplými polštářky. Zkušené sestry sledují celkový stav a jsou oporou při zvládání nepříjemností pooperačního období. Každý klient odchází z naší kliniky dokonale poučen a seznámen se všemi možnými a očekávatelnými příznaky pooperačního stavu. Při pochybnostech má klient možnost se kdykoliv obrátit na operatéra.

Jakou techniku používáte při liposukci?

Dr. Šíma: Klinika aestea používá tzv. super-wet-techniku, při které se k infiltraci používá stejná tekutina jako u tumescenční techniky, jen v menším množství. Množství infiltrované tekutiny je přibližně stejné jako množství tuku odsátého během operace.

Existuje váhový limit pro operaci?

Dr. Polanka: Operujeme často pacientky, které váží přes 100 kg, maximální možná váha je 130 kg.

Zaručuje operace kompletní odstranění choroby?

Dr. Šíma: U liposukce při lipedému se v žádném případě nejedná o preventivní opatření a výsledkem operace nikdy není kompletní odstranění choroby. Přesto zaznamenáváme výrazné zlepšení prognózy u všech operovaných pacientek.

Je možné operovat horní a dolní končetiny najednou?

Dr. Šíma: Obvykle tuto kombinovanou operaci nedoporučujeme. Operace v oblasti lýtek, kolenou a stehen představuje sama o sobě velkou zátěž a často bývá již při této operaci dosažen maximální možný objem odsátého tuku.

Kdy mohu po operaci zpět do práce?

Dr. Polanka: Velmi záleží na rozsahu operace, kolik litrů odsajeme, ale záleží také na Vás, jak moc jste citlivá nebo silná a odolná, kolik vydržíte, ale též na druhu Vaší práce. Doporučujeme vzít si dovolenou na 1-2 týdny. Po 2-3 týdnech je obvykle možné vrátit se k běžnému životu.